Local Headlines

Election Night Greater Danbury 2015

BOLD = winner

* = incumbent

Vote tallies unofficial until certified by the Secretary of the State

 

 

TOWN/OFFICE CANDIDATE/PARTY TOTAL
Bethel First Selectman Matt Knickerbocker* (D) 2327
  Will Duff (R) 2002
     
Brookfield First Selectman Bill Tinsley* (R) 1675
  Steve Dunn (D) 3249
     
Easton First Selectman Adam Dunsby* (R) 842
     
Kent First Selectman Bruce Adams* (D)  
     
Newtown First Selectman Pat Llodra* (R)  
     
New Fairfield First Selectman Susan Chapman* (R) 1929
  Theda Lambert (D) 1169
     
New Milford Mayor Pat Murphy* (R) 2986
  David Gronbach (D) 3490
  Chief Iron Wolf (write in) 14
     
Redding First Selectman Julia Pemberton* (D) 1648
  Eric Witt (R) 1059
     
Ridgefield First Selectman Rudy Marconi* (D)  
     
Sherman First Selectman Clay Cope* (R) 706
  Don Lowe (D) 621
     
Southbury First Selectman Ed Edelson* (D) 2313
  Jeff Manville (R) 3234
     
Wilton First Selectman Deborah McFadden (D) 1384
  Lynne Vanderslice (R) 2937
     
 Danbury Mayor Mark Boughton (R) 6656
     
Danbury Treasurer Daniel Jowdy (R) 6524
     
Danbury Town Clerk Janice Giegler (R) 4733
  Joan Bielizna* (D) 3292
     
Danbury City Council at Large Christina Chieffalo* (R) 4612
Elect 7 Philip Curran* (R) 4521
  Michael Esposito (R) 4604
  Jack Knapp* (R) 4396
  Warren Levy* (R) 4454
  Gregg Seabury* (R) 4456
  Andrew Wetmore* (R) 4400
  Al Almeida (D) 3134
  Andrea Gartner (D) 3325
  Paul McAllister (D) 3186
  Gregg Williams (D) 2891
  James Hughes (D) 2738
  Abu Helalul Karim (D) 2650
  Sherri Neptune (D) 2902
     
Danbury Ward 1 (Elect 2) Irving Fox* (R) 924
  John Priola* (R) 948
  Dennis Perkins (D) 604
  Daniel Iskandar (D) 479
     
Danbury Ward 2 (Elect 2) Vinny DiGilio* (R) 689
  Elmer Palma* (R) 786
  Ashley Ward (D) 496
  Robert Karrat (D) 372
     
Danbury Ward 3 (Elect 2) Chris Arconti* (R) 1229
  Joe Cavo* (R) 1185
     
Danbury Ward 4 (Elect 2) Matthew Kennedy (R) 224
  Mary Maroto (R) 248
  Thomas Saadi* (D) 634
  John Esposito (D) 578
     
Danbury Ward 5 (Elect 2) Geoffrey Herald (R) 342
  Clifton Kowicz (R) 349
  Duane Perkins* (D) 551
  Fred Visconti* (D) 547
     
Danbury Ward 6 (Elect 2) Theresa Keeler (R) 416
  Michael Negron (R) 424
  Paul Rotello* (D) 586
  Ben Chianese* (D) 575
     
Danbury Ward 7 (Elect 2) Nancy Cammisa* (R) 502
  Joe Scozzafava* (R) 558
  Theresa Buzaid (D) 471
  Richard Molinaro (D) 449
     
Danbury Board of Education (6) Annrose Fluskey-Lattin* (R) 4015
  Richard Hawley* (R) 4840
  Patrick Johnston (R) 4844
  David Metrena* (R) 4640
  Emanuela Palmares (R) 4309
  Daniel Rosemark (R) 4632
  Gladys Cooper* (D) 3962
  Frederick Karrat (D) 3412
  Holly Robinson (D) 3925
     
Danbury Zoning Commission (9) Milan David (R) 4943
  Sally Estefan* (R) 5224
  Jeffrey Giegler (R) 5143
 

Kevin Haas (R)

4255
  Alan Kovacs (R) 4289
  Robert Laber* (R) 4655
  Robert Melillo* (R) 4620
  Alexander Rodriguez (R) 4851
  Annette Zatkovich* (R) 4961
  Theodore Haddad Jr.* (D) 3947
  Richard Jowdy* (D) 4324
  James Kelly* (D) 3432
     
Danbury Zoning Alternate (3) Mary Cronin (R) 5466
  John Herlihy Jr (R) 4891
  Luis Bautista (R) 4153
  Candace Fay (D) 3713
     
Danbury Constable (5) Michael Halas (R) 4636
  Louise McMahon (R) 4139
  Michael Safranek (R) 3842
  Francis Kieras* (D) 3106
  Emil (Butch) Coladarci* (D) 2984
  Henry Hall (D) 2861
     

 

On Air Now
Todd Schnitt
Videos
Local Headlines