Election Night Greater Danbury 2015
BOLD = winner
* = incumbent
Vote tallies unofficial until certified by the Secretary of the State
TOWN/OFFICE | CANDIDATE/PARTY | TOTAL |
Bethel First Selectman | Matt Knickerbocker* (D) | 2327 |
Will Duff (R) | 2002 | |
Brookfield First Selectman | Bill Tinsley* (R) | 1675 |
Steve Dunn (D) | 3249 | |
Easton First Selectman | Adam Dunsby* (R) | 842 |
Kent First Selectman | Bruce Adams* (D) | |
Newtown First Selectman | Pat Llodra* (R) | |
New Fairfield First Selectman | Susan Chapman* (R) | 1929 |
Theda Lambert (D) | 1169 | |
New Milford Mayor | Pat Murphy* (R) | 2986 |
David Gronbach (D) | 3490 | |
Chief Iron Wolf (write in) | 14 | |
Redding First Selectman | Julia Pemberton* (D) | 1648 |
Eric Witt (R) | 1059 | |
Ridgefield First Selectman | Rudy Marconi* (D) | |
Sherman First Selectman | Clay Cope* (R) | 706 |
Don Lowe (D) | 621 | |
Southbury First Selectman | Ed Edelson* (D) | 2313 |
Jeff Manville (R) | 3234 | |
Wilton First Selectman | Deborah McFadden (D) | 1384 |
Lynne Vanderslice (R) | 2937 | |
Danbury Mayor | Mark Boughton (R) | 6656 |
Danbury Treasurer | Daniel Jowdy (R) | 6524 |
Danbury Town Clerk | Janice Giegler (R) | 4733 |
Joan Bielizna* (D) | 3292 | |
Danbury City Council at Large | Christina Chieffalo* (R) | 4612 |
Elect 7 | Philip Curran* (R) | 4521 |
Michael Esposito (R) | 4604 | |
Jack Knapp* (R) | 4396 | |
Warren Levy* (R) | 4454 | |
Gregg Seabury* (R) | 4456 | |
Andrew Wetmore* (R) | 4400 | |
Al Almeida (D) | 3134 | |
Andrea Gartner (D) | 3325 | |
Paul McAllister (D) | 3186 | |
Gregg Williams (D) | 2891 | |
James Hughes (D) | 2738 | |
Abu Helalul Karim (D) | 2650 | |
Sherri Neptune (D) | 2902 | |
Danbury Ward 1 (Elect 2) | Irving Fox* (R) | 924 |
John Priola* (R) | 948 | |
Dennis Perkins (D) | 604 | |
Daniel Iskandar (D) | 479 | |
Danbury Ward 2 (Elect 2) | Vinny DiGilio* (R) | 689 |
Elmer Palma* (R) | 786 | |
Ashley Ward (D) | 496 | |
Robert Karrat (D) | 372 | |
Danbury Ward 3 (Elect 2) | Chris Arconti* (R) | 1229 |
Joe Cavo* (R) | 1185 | |
Danbury Ward 4 (Elect 2) | Matthew Kennedy (R) | 224 |
Mary Maroto (R) | 248 | |
Thomas Saadi* (D) | 634 | |
John Esposito (D) | 578 | |
Danbury Ward 5 (Elect 2) | Geoffrey Herald (R) | 342 |
Clifton Kowicz (R) | 349 | |
Duane Perkins* (D) | 551 | |
Fred Visconti* (D) | 547 | |
Danbury Ward 6 (Elect 2) | Theresa Keeler (R) | 416 |
Michael Negron (R) | 424 | |
Paul Rotello* (D) | 586 | |
Ben Chianese* (D) | 575 | |
Danbury Ward 7 (Elect 2) | Nancy Cammisa* (R) | 502 |
Joe Scozzafava* (R) | 558 | |
Theresa Buzaid (D) | 471 | |
Richard Molinaro (D) | 449 | |
Danbury Board of Education (6) | Annrose Fluskey-Lattin* (R) | 4015 |
Richard Hawley* (R) | 4840 | |
Patrick Johnston (R) | 4844 | |
David Metrena* (R) | 4640 | |
Emanuela Palmares (R) | 4309 | |
Daniel Rosemark (R) | 4632 | |
Gladys Cooper* (D) | 3962 | |
Frederick Karrat (D) | 3412 | |
Holly Robinson (D) | 3925 | |
Danbury Zoning Commission (9) | Milan David (R) | 4943 |
Sally Estefan* (R) | 5224 | |
Jeffrey Giegler (R) | 5143 | |
Kevin Haas (R) |
4255 | |
Alan Kovacs (R) | 4289 | |
Robert Laber* (R) | 4655 | |
Robert Melillo* (R) | 4620 | |
Alexander Rodriguez (R) | 4851 | |
Annette Zatkovich* (R) | 4961 | |
Theodore Haddad Jr.* (D) | 3947 | |
Richard Jowdy* (D) | 4324 | |
James Kelly* (D) | 3432 | |
Danbury Zoning Alternate (3) | Mary Cronin (R) | 5466 |
John Herlihy Jr (R) | 4891 | |
Luis Bautista (R) | 4153 | |
Candace Fay (D) | 3713 | |
Danbury Constable (5) | Michael Halas (R) | 4636 |
Louise McMahon (R) | 4139 | |
Michael Safranek (R) | 3842 | |
Francis Kieras* (D) | 3106 | |
Emil (Butch) Coladarci* (D) | 2984 | |
Henry Hall (D) | 2861 | |